Jak już informowaliśmy w lutym tego roku na Osiedlu Północ powstał 51-metrowy maszt telekomunikacyjny, który posiada nadajniki 4G (LTE). Inwestorem budowy była spółka P4 działająca na zlecenie operatora Play, całość stanęła na prywatnej posesji na ulicy Armii Krajowej.

Witold Tomaszewski – doradca zarządu P4, uspokaja mieszkańców, że maszt nie ma negatywnych wpływów na ludzkie zdrowie. „Nie ma żadnych naukowo potwierdzonych i uznanych badań, które wskazywałyby na negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telefonii komórkowej na organizmy żywe” – komentuje Tomaszewski, powołując się na raporty Instytutu Łączności, a także Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspomina również o okresowych pomiarach natężenia pola elektromagnetycznego, które prowadzone są przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska na terenie kraju.

Z otrzymanych danych jasno wynika, że natężenie pola średnio wynosi 0,34 V/m, gdy norma wynosi aż 7 V/m. „[…] czyli wykorzystuje zaledwie 5 % dozwolonego limitu” – podsumowuje Witold Tomaszewski.